Za dostavbu D3 zaplatí stát o polovinu méně. Boj firem srazil cenu

May 30

Zdroj: idnes.cz, 30. května 2013

Autor: Jan Sůra

 

Ředitelství silnic a dálnic může zaplatit za další pokračování dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí směrem do Českých Budějovic podstatně méně, než počítalo. Ve dvou tendrech cena klesla pod 50 procent odhadovaných nákladů. Nejnižší cenu v obou případech nabídla Skanska.

 

Vyplývá to z nabídek devíti firem, které se o dva úseky v projektované hodnotě přes 2,6 miliardy uchází. MF DNES má údaje o nabídkách firem k dispozici.

 

Stavba by mohla začít ještě letos

Spojení Prahy a Českých Budějovic čeká v příštích letech výrazné zlepšení. Už letos v červnu se má otevřít úsek dálnice z Tábora do Veselí nad Lužnicí (více čtěte zde). Pokud nedojde ke zpoždění při odvolávání se soutěžících, další úsek se začne stavět ještě letos.

 

V případě úseku z Veselí nad Lužnicí do Bošilce nabídla Skanska cenu 569 milionů korun oproti odhadovaným 1,3 miliardy, tedy 43 % projektové ceny. Další z celkem devíti soutěžících požadovali podstatně více: druhá je nabídka společnosti Strabag za 634 milionů korun. O stavbu se uchází prakticky všechny velké tuzemské firmy z oboru dopravního stavitelství.

Podobně velký odstup je i u druhého úseku stavby z Borku do Úsilného, kde Skanska nabídla 597 milionů korun. Druhé konsorcium Strabagu s Eurovií nabídlo 717 milionů korun. ŘSD zatím nerozhodlo, jakou nabídku vybere. Podle mluvčí Skansky Lucie Novákové nejde Skanska do žádné soutěže s nabídkou, která by nepokrývala náklady.

“Soutěž ještě není uzavřená, nechceme se tedy pouštět do detailních komentářů. Nicméně i v tomto případě platí, že naše ceny vždy pokrývají veškeré náklady, případná rizika i přiměřenou marži,” řekla MF DNES Nováková.

Boj o stavební zakázky v posledních letech vede k velkému poklesu cen ve veřejných tendrech. Podle poslední analýzy společnosti Ceec Research dokonce 40 procent manažerů stavebních firem připouští, že je ochotno jít do zakázky s nulovou nebo zápornou marží.

 

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/clanek.aspx?c=A130530_113621_eko-doprava_neh


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar