Češi a Maďaři jezdí MHD nejčastěji z celé EU, kola v ČR velkou oblibu nemají

Jan 15

Zdroj: EurActiv.cz, 15. ledna 2014

 

Využíváte MHD každý den? Pak patříte mezi čtvrtinu Čechů, kteří se po městě dopravují stejně. Oproti evropskému průměru jezdí Češi ve městě poměrně málo autem, jízda na kole je pak spíše výjimka. Problémy s vysokou dopravní zátěží ve městech by lidé v ČR nejčastěji řešili zákazem kamionů. Ukázal to nový Eurobarometr.

Češi využívají městskou hromadnou dopravu víc než jiní obyvatelé Evropské unie, ukazuje nový průzkum Eurobarometru, který se zabývá cestováním ve městech.

Nejčastěji jezdí MHD Maďaři. Více než čtvrtina (28 %) z nich ji využívá každý den. Češi jsou těsně za nimi. Hromadnou dopravu ve městech alespoň jednou denně využije 27 % lidí v České republice.

Ve srovnání s evropským průměrem (16 %) je to poměrně dost. Nejméně se MHD využívá na Kypru. Každodenně se tak dopravují pouze 3 % Kypřanů. Ti naopak nejčastěji jezdí autem, a to v 85 %.

 

Autem nebo na kole?

Češi používají automobil k denní dopravě po městě méně, ať už jako řidiči, nebo spolujezdci. Každý den tak jezdí autem jen 38 % dotázaných.

Podle průzkumu se zdá, že Češi nemají příliš vřelý vztah k pohybu na kole – alespoň tedy k dopravě po městě. Například v Nizozemsku, které se vyznačuje rovinatým terénem, na kole ve městě každý den jezdí 43 % lidí. V Česku je to pouze 7 %.

 

Kamiony pryč

Eurobarometr se zaměřil také na řešení problémů v městské dopravě. Češi vidí řešení například v zákazu pro kamiony. Ve městě by se neměly pohybovat podle 51 % respondentů. Na rozdíl od Česka pak nákladní vozy nejsou problémem třeba ve Finsku. Podobné řešení by tam zvolilo jen 13 % lidí.

Skeptičtí jsou lidé v České republice naopak k modelu „carpooling“ – tedy „spolujízdě“, kdy se řidič a spolucestující předem domlouvají na společné dopravě, aby bylo cestování efektivní. Podobně je to s „carsharingem“, neboli „sdílením aut“.

Jen 9 % Čechů věří, že podpora takových nápadů pomůže dopravu ve městech vyřešit. Koncept má větší podporu třeba ve Francii. „Hlasovalo“ pro něj 49 % dotázaných.

 

Zdroj:

http://www.euractiv.cz/evropa-dnes0/clanek/cesi-a-madari-jezdi-mhd-nejcasteji-z-cele-eu-kola-velkou-oblibu-nemaji-011449


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar