Poláci oficiálně začali vyrábět revoluční materiál – grafen

Dec 20

Hospodářské noviny, 20. prosince 2013

Autor: Martin Ehl

 

 

Polostátní firma začala prodávat grafen pro další výzkum. Polští vědci připravují léky i laser založený na novém materiálu.

 

Za cenu tři sta dolarů za centimetr čtvereční začala první polská firma, Nano Carbon, prodávat nejnovější revoluční materiál – grafen (hexagonální uhlíková mřížka silná pouhý jeden atom). Jeho výrobu polští politici oficiálně zahájili tento týden.

“Podařilo se nám propojit sílu vynálezu, energii finančníků a pomoc státu,” řekl premiér Donald Tusk. Středeční oficiální spuštění výroby je ovšem poněkud tajemné, protože stále nefungují webové stránky firmy Nano Carbon a v polských médiích avizovaná doména internetového obchodu Grafenshop.pl byla ještě včera na prodej.

Nicméně, Poláci jsou držiteli jednoho z klíčových patentů na relativně levnou výrobu tohoto revolučního materiálu, který se vyznačuje velkou pevností, obrovskou pružností a výdrží a velkou vodivostí elektřiny a tepla.

 

Nové průmyslové odvětví

Protože řada institucí i firem začíná spolupracovat na výrobě a dalším výzkumu aplikačního využití tohoto nanomateriálu, lze hovořit o počátku grafenového průmyslu v Polsku. Například vědci z Hlavní školy venkovské ekonomiky nedávno oznámili, že grafen by mohl pomoci ničit rakovinotvorné buňky. Ve Vratislavi se zase vyvíjí speciální laser s využitím grafenu.

Technologii výroby si nechal v roce 2011 patentovat Institut technologie elektronických materiálů (ITME), který nový materiál zkoumá od roku 2006. Výrobou grafenu se bude zabývat firma Nano Carbon, kterou založila státní Agentura pro rozvoj průmyslu (ARP) s institutem ITME. Agentura drží 51 procent akcií, 49 procent koupil investiční fond měďařského koncernu KGHM (Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi), který je především hlavním finančníkem dalšího vývoje.

 

Od vědy k výrobě

Grafen nyní Nano Carbon nabízí především výzkumným pracovištím a firmám k dalšímu bádání nad jeho využitím. Cesta k průmyslovému výrobku založenému na grafenu je podle šéfa grafenového týmu ITME Włodzimierze Strupińského dlouhá, ale nadějná.

“Ještě pořád jsme ve vědecké fázi. Hodně jsme se naučili, pokud jde o poznání materiálu, a velmi intenzivně pracujeme na technologii výroby – tedy jak ho vyrábět v lepší kvalitě a kde ho využít,” řekl HN Strupiński. “Jedna věc je mít nápad a druhá věc je naučit se s tak tenkou vrstvičkou pracovat a upravit ji k použití v současných technologiích.”

Podle šéfa ARP Wojciecha Dąbrowského bude příští rok zahájena výroba plátků grafenu o velikosti 30 na 30 centimetrů, v roce 2015 by měl být k dispozici čistý grafen pro biomedické účely a v roce 2016 by měla začít výroba velkoformátového grafenu.

Podle Strupińského je klíčové, že do projektu vstoupil se svojí silou peněz polský měďařský koncern KGHM, což jeho týmu umožňuje dále zdokonalovat proces výroby a tolik se nestarat o byznysovou stránku věci. Například britská firma AGM (Applied Graphene Materials), která vyvinula jinou metodu výroby grafenu, před měsícem předvedla nevídaný nástup na londýnskou burzu, když za dva dny více než zdvojnásobila upisovací hodnotu svých akcií.

 

Evropa v. korejský Samsung

Polský patent ITME nyní usiluje o celosvětovou registraci. Každý rok se registruje několik set patentů spojených s grafenem, takže Poláci mají náskok, ale zároveň potřebují ještě hodně investovat, aby udrželi krok především s vývojem v Koreji. Tamní koncern Samsung je totiž držitelem největšího počtu patentů spojených s grafenem.

“S nimi nemůžeme soupeřit, pokud jde o rozsah a množství výrobků. Už ho používají do obrazovek a tím směrem nikdy nepůjdeme,” prohlásil Strupiński. “Jejich grafen je nižší kvality a hodí se k tomuto použití, ale k žádnému jinému.”

Evropskou pozici ve využití revolučního materiálu by měl posílit velký vědecký projekt Evropské unie, do něhož jsou Poláci zapojeni prostřednictvím týmu Włodzimierze Strupińského. “Jde o jeden ze dvou největších vlajkových vědeckých projektů EU, který má trvat deset let,” uvedl Strupiński. Podle něho teprve z tohoto programu začnou vystupovat různé nápady a produkty s grafenem.

V tuto chvíli nejde o množství vyrobeného grafenu, ale o jeho kvalitu, a hlavně o schopnost ho využít. “Kdo vymyslí a vyrobí grafenový produkt, který sám obstojí na trhu, tak vyhrál,” míní Strupiński. “Nestačí vyhlásit v médiích, že jste našli novou vlastnost materiálu. Až bude na trhu dostupný výrobek či lék, tak teprve to bude opravdový přelom.”

 

Zdroj: http://hn.ihned.cz/c1-61471960-polaci-oficialne-zacali-vyrabet-revolucni-material-grafen

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar