Rakušané chtějí na jihu Čech stavět pilu za čtyři miliardy. Rozhodne referendum

Feb 21

Zdroj: Hospodářské noviny, 21. února 2014

Autor: Vladimír Šnídl

 

Jižní Čechy by se už brzy mohly dočkat největší investice od dob výstavby jaderné elektrárny Temelín. Rakouská firma Schweighofer si vytipovala lokalitu poblíž Vodňan a chce tam vybudovat obří pilu v hodnotě čtyř miliard korun.

 

Poblíž Vodňan má vzniknout obří pila v hodnotě čtyř miliard korun. Plánuje ji rakouská společnost Schweighofer. V ní by chtěla zpracovávat dřevo, které dnes Česko ve velkém vyváží pouze v surovém stavu.

“Hodláme zpracovávat významné objemy jehličnaté kulatiny, která se v současnosti exportuje bez další přidané hodnoty,” napsal manažer firmy Jürgen Bergner v oficiálním dopise adresovaném vodňanské radnici.

Pila by přímo zaměstnala 500 lidí, přičemž další stovky míst by mohly vzniknout v navazujících službách. Pro místní ekonomiku by mohlo jít o výraznou vzpruhu. “Projekt by pomohl řešit otázku nezaměstnanosti, která u nás aktuálně dosahuje 12 procent,” vysvětluje vodňanský starosta Viktor Blaščák.

Kromě toho by ale projekt ovlivnil i celý dřevařský průmysl v Česku – Rakušané plánují v pile zpracovávat milion kubíků dřeva ročně, což je pětina veškerého vývozu. Projekt tak podporuje i ministerstvo zemědělství. “Vznik tohoto podniku vnímáme velmi pozitivně, a to zejména kvůli vytvoření pracovních míst,” říká ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Provoz pily by nicméně zvýšil počet kamionů ve městě a okolí, což je také jedním z důvodů, proč radnice chce kvůli investici vypsat referendum. To spojí s květnovými volbami do Evropského parlamentu.

“Výsledek bude mít zásadní vliv na náš další postup,” říká starosta. Zda by referendum mohlo celý projekt ukončit, ale komentovat nechce. O podrobnostech zatím do médií nemluví ani rakouský investor. “Vzhledem k blížícímu se referendu nechceme poskytovat žádné stanovisko,” napsalo HN vedení firmy Schweighofer.

Ještě před konáním referenda si město zadalo vypracovat ekonomickou studii, která má dopady investice zanalyzovat. “Vypracuje ji nezávislá konzultantská firma. Dokument pak zveřejníme, aby se i podle něj mohli lidé rozhodovat,” dodává starosta Blaščák.

 

Na jihu podobný podnik chybí

Holzindustrie Schweighofer je rodinná firma, která se chlubí tradicí sahající až do 17. století. V současnosti provozuje dvě velké pily v Rumunsku, které s navazujícími závody zaměstnávají 2700 lidí.

V Česku je srovnatelných pil jen několik – například závody Stora Enso v Plané u Mariánských Lázní a na Vysočině nebo Mayr-Melnhof Holz na Ostravsku. Přímo v jižních Čechách ovšem obdobný podnik chybí. Přitom právě tato lokalita leží na klíčové trase vývozu dřeva do Rakouska nebo Německa, kde jsou dnes hlavní odběratelé.

“Umístit pilu v jižních Čechách je docela chytré rozhodnutí, protože dřevo se odtud vozí rovnou za hranice. Díky novému závodu by se ale mohlo zpracovat už na našem území,” míní Tomáš Hrubec, prezident Svazu zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu.

Ve vývozu surového dříví patří Česko mezi evropskou špičku – ročně exportuje klády v hodnotě necelých devět miliard korun. “Samotní zpracovatelé u nás v posledních letech zpravidla jen propouštěli. Každý nový projekt, který umožní zpracovat dřevo doma, můžeme přirozeně jen přivítat,” dodává Hrubec.

 

Zdroj:

http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-cesko/c1-61739180-rakusane-chteji-na-jihu-cech-stavet-pilu-za-ctyri-miliardy-rozhodne-referendum

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar