Úsilné se stalo jihočeskou Vesnicí roku 2014

Jun 16

Zdroj: Deník, 16. června 2014

Autor: Redakce

 

 

Úsilné – Obec s oslíkem ve znaku uspěla v tradiční soutěži. V pondělí Úsilné hejtman Jiří Zimola oficiálně vyhlásil Vesnicí roku 2014. Uspěli také Pištínští, skončili na druhém místě.

 

Na tom, že si právě Úsilné zaslouží Zlatou stuhu určenou pro držitele titulu jihočeská Vesnice roku 2014, se shodla desetičlenná hodnotící komise. Její verdikt v pondělí oznámil starostovi Úsilného Pavlu Kašpárkovi telefonicky jihočeský hejtman Jiří Zimola.

„Úsilné pod vedením pana starosty Kašpárka za poslední léta udělalo obrovský krok dopředu, zejména pokud jde o sounáležitost občanů s děním v obci. Panu starostovi moc gratuluji a poděkování posílám nejen jemu, ale i všem tamním zastupitelům a obyvatelům. Velice se těším na setkání s vámi 21. srpna, kdy budeme Zlatou stuhu v Úsilném předávat,” řekl Zimola s tím, že i on se s rozhodnutím komise plně ztotožňuje.

Z umístění své obce měl starosta Pavel Kašpárek radost. „Je to pro nás povzbuzení do budoucna. Ještě musíme vymyslet, jak uspět v celostátní části soutěže,” řekl s úsměvem.

Druhé místo ve 20. ročníku této soutěže obsadil Pištín rovněž na Českobudějovicku a třetí stupínek patří Třeběticím na Jindřichohradecku. O titul Vesnice roku 2014 se v krajském kole ucházelo rekordních 42 obcí, tedy o šest více než vloni.

Komise podle hejtmana u Úsilného zohlednila zejména to, že se obec dlouhodobě a cílevědomě stará o veřejná prostranství, infrastrukturu a občanskou vybavenost a podporuje volnočasové aktivity svých občanů, z nichž mnohé prostupují historií obce. Pozitivní roli sehrály v hodnocení i tradiční kulturní akce v Úsilném, mezi něž patří Třídenní dětské dny radosti, Svatováclavské poutě, plesy, koncerty a masopust.

Další plusové body posbírala obec také za zvláště zdařilé architektonické a výtvarné řešení návsi, kde mimo jiné stojí kašna s oslíkem. Mezi místní produkty pak patří Oslí uši – tradiční pečivo z Voselna, a Pravá Voselská voda z Eliášovy štoly. Významným projektem bylo zpřístupnění Eliášovy štoly pro veřejnost.

Úsilné na pomyslném trůně vystřídalo loňského vítěze Chelčice na Strakonicku, a postoupily do celostátního finále soutěže Vesnice roku 2014. Vítěz bude vyhlášen 20. září v Luhačovicích na Mezinárodním festivalu dětských folklorních souborů.

Obec, které místní neřeknou jinak než Voselno, leží asi pět kilometrů severovýchodně od centra Českých Budějovic a žije zde zhruba 350 obyvatel. Oslík, kterého má obec ve znaku, je vzpomínkou na zvířata, která tu kdysi chovali pro práci v nedalekých stříbrných dolech.

 

http://www.denik.cz/jihocesky-kraj/usilne-se-stalo-jihoceskou-vesnici-roku-2014-20140616-gfxj.html

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar