V Plané letos „přistane“ 110 milionů, letiště opraví a osvětlí dráhu

Zdroj: www.idnes.cz, 29. dubna 2015

Autor: Lukáš Marek

 

Letiště v Plané u Českých Budějovic zahajuje závěrečnou fázi modernizace. Jihočeský kraj do něj za tři roky napumpuje stovky milionů, aby získalo licenci pro plnohodnotný provoz.

 

Připoutejte se, prosím, blížíme se do cíle a za pár minut přistaneme na zmodernizovaném Jihočeském letišti České Budějovice.

Za pár minut to nebude, spíš do tří let, ale v areálu v Plané už velmi brzy začnou další výrazné úpravy.

„Na přelomu května a června by mohla začít první fáze dostavby za 110 milionů korun. Nyní na kraji hodnotí technické parametry podaných nabídek ve výběrovém řízení,“ potvrdila mluvčí letiště Martina Vodičková. Do druhého kola soutěže postoupilo třináct uchazečů.

Součástí investice budou úpravy celého areálu, především vzletové a přistávací dráhy včetně jejího osvětlení. Oprav se dočkají i další přístupové komunikace. Vybraná firma pak postaví bezpečnostní centrum a šachty pro navigační zařízení.

 

Historie letiště

1920 – Československá letecká dopravní společnost požádala radní města České Budějovice o svolení vybudovat v okolí města letiště.
1932 – začíná stavba v obci Planá
1937 – 13. prosince je kolaudace a letiště je plně v provozu
1947 – zahájen pravidelný letecký provoz Čs. aerolinií na lince Praha – České Budějovice
1950-52 – rekonstrukce areálu
1994 – na letišti zůstává pouze 1. stíhací letecký pluk
2005-06 – opravárenská základna letectva je definitivně zrušena. Končí éra vojenského letectví a začíná éra letectví civilního.
Zdroj: www.airport-cb.cz

 

„Dráha se bude zpevňovat a prořezávat tak, aby byla pružnější, a zároveň se dočká úpravy povrchu pro získání požadované drsnosti,“ upřesnila detaily mluvčí.
V září navíc začne na letišti fungovat nový heliport, který budou využívat letečtí záchranáři.

 

Bude připravené i pro boeingy

Na první fázi by měla v poslední čtvrtině letošního roku plynule navázat ještě nákladnější část úprav. Ta se bude týkat stavby terminálu, rozšíření stání pro letadla a hlavně pořízení a instalace navigace. „Vše za přibližně 350 až 400 milionů korun,“ spočítal hejtman Jiří Zimola. Jihočeský kraj je podle něj na investice pro nadcházející dva roky připraven.

Teprve pak se může stát areál otevřeným mezinárodním leteckým přístavem, třeba i pro velké airbusy a boeingy. Podle plánu by to mělo být v roce 2017. Získat potřebná povolení ale nebude snadné. Proces certifikace a licencování je složitý. Bude ho mít na starost Úřad pro civilní letectví.

„Od 2. světové války nikdy v takové míře nově letiště necertifikovali a pak zase dlouho nebudou. S vedením úřadu jsme dohodnuti, že vzniknou pracovní týmy, které budou už od letošního září sledovat postup prací,“ uvedla Vodičková.

Loňský rok byl z pohledu počtu letů poměrně úspěšný. Letiště zaznamenalo dohromady 7 318 startů a přistání. Mezinárodních letů bylo 648, nejvíce od roku 2006.

Ředitel společnosti Ladislav Ondřich už dříve upozornil, že bez modernizace se nemůže letiště pohnout dopředu a získávat další nové zákazníky.

„Jsme na hranici výkonů. Když se nic nestane, budou výsledky hospodaření v podstatě totožné,“ řekl Ondřich. To znamená každoroční ztrátu několik milionů korun.

I proto je nutné, aby provoz zatím podporovaly Jihočeský kraj a město České Budějovice, což jsou jeho vlastníci. Pro rozvoj jsou v současné době obě strany. „Je třeba modernizaci dokončit a letiště rozlétat. Projekt má podporu i zastupitelstva Jihočeského kraje,“ dodal Zimola.

Náměstek primátora Tomáš Bouzek zůstává opatrný. „Nejsem proti modernizaci letiště. Důležité však je, aby si na sebe poté skutečně vydělalo a nemuseli jsme do něj dál sypat peníze,“ zdůraznil.

Model nastavení společnosti je podle něj pro město nešťastný. Budějovice mají podíl, ale nepatří jim majetek, který je kraje. Letos tam z městského rozpočtu putuje 16,5 milionu korun.

 

Zdroj:

http://budejovice.idnes.cz/jihoceske-letiste-ceka-dalsi-faze-uprav-za-110-milionu-f9i-/budejovice-zpravy.aspx?c=A150429_110551_budejovice-zpravy_khr


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar