Důchodci s alzheimerem dostanou GPS. Personál bude vědět, kde jsou

Oct 29

Zdroj: www.idnes.cz, 29. října 2015

Autor: Martin Vokáč

 

Personál domovů pro seniory na Vysočině bude mít dokonalý přehled o svých klientech, aniž by opustil kancelář. V péči o lidi postižené demencí tři sociální zařízení vyzkouší speciální hodinky s GPS. Klienti, jejichž rodiny budou s očipováním souhlasit, budou podle radních ve větším bezpečí.

 

Ještě do konce tohoto roku by Kraj Vysočina chtěl speciálními hodinkami vybavit domovy pro seniory v Náměšti nad Oslavou, ve Velkém Meziříčí a ve Ždírci u Jihlavy. Dostanou je klienti s různou formou demence.

„Ještě do konce tohoto roku bychom rádi pilotně zahájili testování možnosti monitoringu pohybu vybrané skupiny prostřednictvím elektronických hodinek. Mohlo by jít o doplněk současných opatření, která vedou k zajištění bezpečnosti klientů,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.

Podle představ kraje umožní hodinky klientům s Alzheimerovou chorobou volnější pohyb. Personál například dostane na mobilní telefon informaci, že klient opouští pokoj nebo areál domova. „Bude také upozorněn na dlouhodobou pohybovou absenci, která může představovat zdravotní, bezpečnostní nebo jiný problém,“ doplnil Krčál.

Náramek však dostanou pouze ti klienti, jejichž rodiny s tím budou bezvýhradně souhlasit.

V první vlně kraj vybaví tři vybrané domovy pro seniory třemi desítkami hodinek. Celkem za pilotní projekt Vysočina vydá několik desítek tisíc korun. Pokud splní očekávání, rozšíří se i do dalších domovů. Systém se podle Krčála osvědčil už v zahraničí.

Kraj Vysočina zřizuje šest domovů se zvláštním režimem, v nichž je 201 míst pro lidi s různými formami demence. V příštím roce pro ně přibude dalších 71 míst ve čtyřech zařízeních. „Důvodem je stále vyšší poptávka po odborné péči o seniory s různou formou demence,“ vysvětlil Petr Krčál.

 

Zdroj:

http://jihlava.idnes.cz/hodinky-s-gps-pro-seniory-s-demenci-na-vysocine-fr1-/jihlava-zpravy.aspx?c=A151029_153222_jihlava-zpravy_mv

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar