Císařským lázním se otevírá nová budoucnost. Oprava začne v září

Císařským lázním se otevírá nová budoucnost. Oprava začne v září

Dec 16

www.idnes.cz, 16. prosince 2015
Autor: Jana Plechatá

 

 

Karlovy Vary nechávají společně s krajem přepracovávat projekt na opravu Císařských lázní. Zlevní ji o 300 milionů korun. Rekonstrukce národní kulturní památky by měla začít příští rok v září.

 

Císařským lázním se otevírá nová budoucnost po více než dvou desítkách let. Jejich oprava nebude stát původně plánovaných 900 milionů, nýbrž o 300 milionů méně. V současné době se kvůli tomu předělává projektová dokumentace, což by podle smlouvy mělo trvat 60 dní.

Karlovarský kraj, který je majitelem památky, a město, které mu ji převedlo, dávají dohromady peníze, aby mohly s opravou na podzim začít. Pomoci má i stát.

„Máme písemný příslib a požádali jsme o přesun peněz do roku 2016. Zatím jde o 100 milionů korun a víme, že 140 milionů je limit, který můžeme získat z integrovaného plánu rozvoje území,“ řekl karlovarský primátor Petr Kulhánek.

 

Otázkou zůstává, kdo se stane investorem opravy

Vedení radnice navíc předpokládá, že další příspěvek pošle lázním buďto ministerstvo pro místní rozvoj, nebo ministerstvo kultury. To ovšem nemají písemně.

„Víme ale, že s prostředky z ministerstva financí a integrovaného plánu rozvoje území jsme společně s krajem schopni dát dohromady takovou sumu, abychom rekonstrukci zahájili,“ ujistil primátor.

Otázkou zatím je, kdo se stane investorem celé opravy – zda to bude jednodušší pro kraj, coby majitele, nebo pro Sdružení právnických osob Císařské lázně, ve kterém jsou kraj a město zastoupené půl na půl.

„Samotná rekonstrukce je naplánovaná na čtyřiadvacet měsíců, to znamená, že když začne v roce 2016, skončí roku 2018,“ uvedl Petr Kulhánek.

 

V lázních budou sídlit symfonici, prostory tu najde město i kraj

Ačkoli se Císařským lázním změní projektová dokumentace, na jejich budoucí využití to nebude mít zásadní vliv. Projekt má zlevnit zejména plán, podle kterého vypadne invazivní vestavba sálu. Místo ní vznikne klasický víceúčelový sál se zázemím pro Karlovarský symfonický orchestr. Dále by mělo v národní kulturní památce sídlit krajské infocentrum a Zanderův sál bude sloužit coby reprezentační prostory pro potřeby města a kraje.

„Plánované jsou také variabilní expoziční prostory, které mohou být buďto muzejní, nebo výstavní. To je všechno otázka úpravy projektové dokumentace. Je také možné, že zůstanou v nějakém – řekněme nedokončeném dispozičním stavu, aby mohly být upraveny ve finální etapě pro potřeby konkrétního subjektu, ať to bude krajské muzeum nebo kdokoli jiný,“ popsal primátor.

Diskuzi nad budoucím využitím Císařských lázní chtěl letos na podzim vyvolat generální ředitel významné společnosti Eden Group Jakov Frenkel. Jeden z jeho hotelů – Carlsbad Plaza, stojí přímo naproti kulturní památce.

„Nejlepší by bylo, pokud by v nich někdo otevřel seriózní kliniku. Když se podíváme na karlovarské hotely, všechny trápí úbytek klientely. Ale třeba takový Baden – Baden, ačkoli má s tímto problémem stejné zkušenosti, má ve světě zcela jiný zvuk. A to vám každý lékař či hydrogeolog potvrdí, že karlovarská voda je svou kvalitou nesrovnatelná s tou v Baden – Badenu,“ uvedl tehdy.

Vedení Karlových Varů ovšem nepřesvědčil. „V momentě, kdy se nám po čtyřech letech podařilo sehnat peníze, abychom je nechali ve veřejných rukou, rozhodně preferuji naši variantu,“ řekl primátor.

O Císařské lázně se do doby rekonstrukce dál bude starat kraj, který pravidelně zajišťuje jejich údržbu.

„Schválili jsme částku na opravu střechy na tři roky, nyní musíme udělat přesnou specifikaci na každý konkrétní rok, kde přesně popíšeme rozsah prací,“ uvedl hejtmanův náměstek pro kulturu Petr Zahradníček.

Císařské lázně patří kraji od roku 2008. Od města je získal s podmínkou, že do 4. července 2016 proinvestuje 99 procent jejich kupní ceny. Tehdejší vedení kraje věřilo, že se mu podaří získat na opravu dotace, jenomže to nevyšlo. Kraj se ale nakonec s městem dohodl, že jejich majitelem bude i nadále a společně je opraví.

 

Zdroj:

http://vary.idnes.cz/oprava-cisarskych-lazni-v-karlovych-varech-zacne-v-zari-pjn-/vary-zpravy.aspx?c=A151216_2212760_vary-zpravy_ba

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar