Vltavská cyklostezka už je v “mašličkách”

Zdroj: www.denik.cz, 4. prosince 2016

Autor: Jan Houska

 

Český Krumlov – Plánovaná cyklostezka z Lipna kolem Vltavy až do Zlaté Koruny už má svou vizuální podobu ve formě poměrně obsáhlé a mašlemi svázané studie proveditelnosti.

 

Garantem tohoto cyklistického projektu, který sdružuje i další města a obce v regionu, bylo město Český Krumlov.

„Je to pro nás obrovský skok dopředu. Projektanti, kteří tento projekt zpracovali, prošli celou trasu pěšky a mají dokonale zmapované možnosti výstavby cyklostezky,” uvedl českokrumlovský starosta Dalibor Carda.

Nyní záleží na jednotlivých obcích, jak se do projektu zapojí.

„Myslím, že všichni starostové mají opravdu velký zájem, aby cyklostezka vznikla,” říká Dalibor Carda s tím, že i v této fázi projektu jde pořád ještě o běh na dlouhou trať. Cyklostezka bude nákladná.
Jednotlivé obce na trase budou muset shánět dotační tituly na tento typ turistiky. S novou cyklostezkou se totiž – zejména v oblasti Krumlova – objeví jiný typ turistů, než je tomu doposud. Nejaktivněji v tomto směru postupují Vyšší Brod a Rožmberk nad Vltavou. Obě města hodlají cyklostezku napojit i na další polipenské cyklostezky, čímž vznikne velmi atraktivní síť turistických cest.
Předmětem studie zpracovatelnosti byl i nelehký úkol, provést cyklostezku centrem Českého Krumlova tak, aby byla pro město přínosem, ale zároveň nezkomplikovala jeho už tak složitou dopravní situaci.

Na území města se stezka dostane v Novém Spolí, v oblasti Otavanu.
Do historického centra vstoupí Lineckou ulicí, kde bude před mostem Eduarda Beneše odkloněna do Rybářské ulice. Cyklisté pak projedou pod Plášťovým mostem do Jelenky a dál parkem pod most mezi Budějovickou bránou a hostincem U Dušků, kde bude tomuto záměru uzpůsoben terén.
Odsud bude pokračovat chystaným pěším a cyklistickým podchodem pod Porákovým mostem. Tento podchod je plánován i z toho důvodu, aby byl zcela vyloučen pěší provoz z křižovatky u Porákova mostu.

Dál pojedou cyklisté po rozšířeném nábřeží Pod skalou. Ideální trasa má pak pokračovat za čističkou dál, krásným údolím Vltavy. Potud páteřní trasa, na kterou se budou připojovat odbočky propojující další části města.

„Uvažujeme o stezce za Jitonou nebo přes nádraží, které by byly dál napojeny směrem na Kleť. Odbočky by měly vést i směrem na Boletice,” říká Dalibor Carda s tím, že to je již věc dopravního generelu města, který je v současné době zpracováván a jehož potřebám poslouží i nová studie.


Zdroj:

http://ceskokrumlovsky.denik.cz/zpravy_region/vltavska-cyklostezka-uz-je-v-maslickach-20161204.html

 


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Skip to toolbar